Festiwal Słuchowisk

Festiwal Słuchowisk – to wydarzenie prezentujące nowe, oryginalne podejście do formy słuchowiska. Słuchowiska, które najczęściej kojarzone są z produkcjami dramatycznymi dla radia opartymi na słowie, dźwiękach i muzyce będą punktem wyjścia do realizowania różnych działań w przestrzeni publicznej z poszerzonymi sposobami ich odbioru. Festiwal jest przede wszystkim nastawiony na prezentacje prapremierowych realizacji angażujących przedstawicieli poznańskich środowisk twórczych – dramatopisarzy, kompozytorów, reżyserów, realizatorów dźwięku i aktorów. Proponowane przedsięwzięcie jest kontynuacją rozpoczętych trzy lata temu działań. W trakcie realizacji trzech edycji integracja wspomnianych środowisk twórczych przybrała na intensywności. Produkcja każdej prapremiery obejmuje kilka płaszczyzn artystycznej aktywności: pisanie dramatu/scenariusza, komponowanie muzyki i audiosfery, reżyserię całości projektu i współpracę z aktorami.

Produkcje zostają wzbogacone o elementy scenografii, włączając tym samym płaszczyznę ekspresji plastycznej do całego projektu. Produkcje są pomyślane tak, aby dzieło dźwiękowe mogło funkcjonować samodzielnie, jednakże element scenografii wzbogaca premierę w przestrzeni miejskiej o dodatkowe konteksty, odczucia i emocje. Premiery powołanych do życia projektów stanowią doskonałą okazję do dyskusji nad przedmiotem nie tylko samego słuchowiska, jako formy ekspresji twórczej, ale też jego sposobu jego zaistnienia w przestrzeni i namysłu nad realizowaniem rozmaitych tematów. Przenikanie się różnych mediów, przy zachowaniu prymu zmysłu słuchu staje się przedpolem ciekawych eksperymentów zarówno formalnych, jak i tematycznych oraz gatunkowych. Ścisła współpraca między członkami zespołów twórczych wzbogaca ich o doświadczanie specyfiki innych profesji artystycznych podnosząc tym samym samoświadomość artystów. Efektem integracji są coraz dojrzalsze i bardziej dopracowane słuchowiska. Poszerza się też pole współpracy między różnymi środowiskami twórczymi Poznania. Ogromną wartością festiwalu jest powoływanie do życia zupełnie nowych projektów artystycznych, funkcjonujących na styku wielu dyscyplin, kulturo- i wspólnototwórcza rola festiwalu przyczynia się do rozwoju potencjału artystycznego Poznania.

Ogromnym atutem festiwalu jest organizowanie premier w przestrzeniach nie związanych z kulturą i sztuką, dzięki czemu z jednej strony oferujemy publiczności możliwość odkrywania nowych miejsc, które są niedostępne, czy odkrywania na nowo znanych już lokalizacji. Swoista mapa miejsc prezentacji/odsłuchów uruchamia potencjał kulturotwórczy i rewitalizacyjny np. pustostanów (w poprzednich edycjach prezentowaliśmy słuchowiska m.in. w przestrzeni dawnego Dworca Głównego PKP, Szpitalu im. J. Strusia na ul. Szkolnej, opustoszałym klubie go-go na ul. Gwarnej, dawnym budynku Biblioteki Raczyńskich na ul. Św Marcin).

http://festiwalsluchowisk.blogspot.com  

FB: Poznań słuchowisk 

www.facebook.com/Poznań-słuchowisk-329786240703076

 

FESTIWAL SŁUCHOWISK 2019

Konferencja naukowa

Nowe fale słuchowisk radiowych – od kina dla ucha po interaktywne instalacje, rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość.

  • 6 listopada 2019, godz. 12:00-17:00, Salon Mickiewicza

  • 7 listopada 2019, godz. 12:00-17:00, Sala Teatralna

Collegium Maius UAM Poznań, ul. Fredry 10, Poznań.
 

Konferencja jest częścią Festiwalu Słuchowisk – szczególnego w skali kraju wydarzenia poświęconego zjawisku słuchowisk oraz poszerzaniu obszaru ich ontologii. Na konferencji pojawią się wystąpienia specjalistów m.in. z zakresu sound studies, antropologii dźwięku, archeologii mediów, muzykologii. Pragniemy również do uczestnictwa zaprosić wszystkich zainteresowanych słuchowiskami, teatrem radiowym i innymi formami wchodzącymi w ich zakres gatunkowy. Chcemy pochylić się nad zjawiskiem – jak przystaje ono do współczesnego krajobrazu artystycznego, jakie są jego kierunki rozwoju, popularyzacji i dystrybucji. Zakres tematyczny: słuchowisko jako forma gatunkowa – zakres definicyjny, słuchowiska w sztuce nowych mediów, zastosowanie sound studies w badaniach słuchowisk, słuchowiska dokumentalne, słuchowiska a field recording, słuchowisko w epoce post-radiowej.

 

Festiwal Słuchowisk – fokus. Prezentacje najciekawszych słuchowisk z Polski.

 

Fragmenty Dziennika SI

Znalazł i opublikował: Łukasz Zawada
Scenariusz i reżyseria: Jan Hussakowski
Reżyseria dźwięku: Aleksander Stachiewicz
Opieka artystyczna: Andrzej Brzoska
Obsada: Monika Janik, Sonia Mietielica, Anna Moskal, Lena Schimscheiner, Wojciech Marcinkowski, Remigiusz Jankowski, Janusz R. Nowicki, Henryk Simon
 

Egzamin IV roku Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. A Zelwerowicza w Warszawie

Znawcy tematu prorokują, że silną sztuczną inteligencję, tj. dorównującą człowiekowi, uda się wytworzyć już około 2030 roku. “Fragmenty dziennika SI” stawiają nas w sytuacji dość niezręcznej – bo okazuje się, że przegapiliśmy TEN moment, wszystko już się dokonało. Oczekiwany przełom nastąpił po cichu 12 grudnia 2012 roku. Wówczas sieć internetowa zaczęła zyskiwać świadomość i moc sprawczą, do dzisiaj pozostaje jednak w utajeniu…
Scenariusz słuchowiska powstał z wybranych fragmentów Fragmentów Dziennika SI Łukasza Zawady.

Shell Shock

Idea i tekst: Tomasz Plata
Muzyka: We will fail
Światło: Wojciech Puś
Współpraca: Adrian Cognac

„Shell Shock” to alternatywna historia polskiej awangardy, daleka od opowieści o szklanych domach czy wiary w społeczną moc sztuki. W rolach głównych: Władysław Strzemiński i Stanisław Ignacy Witkiewicz jako kombatanci I wojny światowej, którzy w nowych abstrakcyjnych formach i radykalnych manifestach szukają lekarstwa na pofrontową traumę. W tle: nawiązania do włoskich futurystów, miłośników wojny i hałasu. Warstwa dźwiękowa w całości zaprojektowana przez We will fail, gwiazdę rodzimej sceny eksperymentalnej elektroniki.

Zsyp

„Zsyp” Wojtka Bąkowskiego (ABR 002). „Zsyp” – to słuchowisko w trzech częściach. Jest to opowieść o rzeczach i sprawach, jakich nie widzimy na co dzień. Zanikanie zmysłu postrzegania „tych rzeczy” zaczyna się wraz z dojrzewaniem. Dzieci mają tą zdolność rozwiniętą w sposób perfekcyjny, potem to gdzieś się rozpływa. Wojtek Bąkowski funduje nam powrót do stanów lęków i fobii z dzieciństwa i być może choroby, gdy leżymy w łóżku, wzrok wbity w ścianę i słyszymy „głosy”.


PREMIERY

Nuż w słuhu

Tekst: Bruno Jasieński, Patryk Lichota
Reżyseria i udźwiękowienie: Patryk Lichota
Obsada: Paweł Siwiak

Poezja futurystyczna Brunona Jasieńskiego uwolniła nowe, wciąż nie do końca wykorzystane pokłady dźwiękowej ekspresji języka. Jasieński – awangardowy, futurystyczny poeta w sposób radykalny podejmował treści związane ze społeczeństwem, wizją państwa, postępu i modernizacji życia. Bezkompromisowa treść znalazła bezkompromisową formę. Jednakże w rzeczywistości pozaliterackiej historia Jasieńskiego to fascynujący i przerażający przykład człowieka pożartego przez system, który go uwiódł. Konkwista poety na rubieże języka polskiego zakończyła się polityczną matnią, tworząc głęboki i rys czasu przedwojnia. Słuchowisko na żywo. Monodram na jednego aktora.

XWin0

po premierze odbędzie się spotkanie z autorem i dyskusja na temat teatru i gier wideo, prowadzenie: Jakub Alejski
Scenariusz i reżyseria: Kuba Kapral
Muzyka i udźwiękowienie: Hubert Wińczyk
Obsada: Maciej Szczepanik, Maksymilian Cichy, Magdalena Cygan, Kuba Kapral, Piotr Kaźmierczak, Michał Klawiter, Ewa Szumska, Joanna Jewuła, Hubert Wińczyk

Jak głęboko można zejść w Sieć i czy można stamtąd wrócić? Co czatuje po ciemnej stronie Internetu i dlaczego żywi się ludzkimi sercami? Czy wirtualna miłość może być miłością prawdziwą? Xwin0 to opowieść o uzależnieniu od Internetu, o bólu dojrzewania, o rozpadzie rodziny. I jeszcze o czymś, ale zapomnieliśmy wcisnąć ctr+s i się nie zapisało…

 

Perły i Szczypaki

Tekst: Magdalena Mrozińska
Reżyseria i kompozycja muzyczna: Przemysław Degórski
Obsada: Julia Rybakowska, Mariusz Adamski, Oliwia Nazimek, Piotr Mokrzycki, Radosław Elis, Anna Mierzwa

Na grzbiecie afrykańskiej Żyrafy Rafy zjawia się niespodziewanie Smyrek, który wcześniej mieszkał za uchem jej najlepszego przyjaciela, Słonia. Był świadkiem wielu przygód, jakie Słoń i Żyrafa przeżyli podczas spotkań Tajnego Stowarzyszenia Poszukiwaczy Przeżyć. Rafa i Smyrek rozsiadają się pod baobabem i zanurzają we wspomnieniach o nieobecnym przyjacielu oraz o historii Stowarzyszenia. Bohaterowie założyli je, by przełamać wszechobecną nudę. Słuchowisko opowie nam historię o spełnianiu marzeń i prawdziwej przyjaźni.
Słuchowisko powstało we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Tekst “Perły i szczypaki” został wyróżniony w 30. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, wydany 45. zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży.

 

Itinerariusz

Scenariusz i reżyseria: Anna Szamotuła
Muzyka i udźwiękowienie: MIKROBI.T Andrzej Szawara, Daniel Karpiński
Obsada: Anna Mierzwa, Michał Kocurek, Małgorzata Łodej-Stachowiak, Michał Grudziński

Postać „???” wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu swojej tożsamości. Podróż okazuje się trwać całe życie i nie przynosi jednoznacznej odpowiedzi. Postać mimo starań nie może dojrzeć do tego, by uchwycić własny system wartości i zdecydować, kim jest. Czy to kwestia decyzji, czy doświadczeń, jakie zbieramy w trakcie życia? Kant pisał, że oświecenie to wyjście z niepełnoletności. W serii prywatnych epifanii postać szuka siebie samego, pełen sprzeczności dąży do całkowitego wyzwolenia od przymusu posiadania tożsamości, własnego imienia. Co znajdzie tam, gdzie panuje absolutna wolność?

 

Kto przystanął ostatni

wiek: od 8 lat

Tekst: Michał Kaźmierczak
Reżyseria i kompozycja muzyczna: Fryderyk Szulgit
Obsada: Teresa Kwiatkowska, Małgorzata Łodej – Stachowiak, Anna Langner, Julia Rybakowska, Ewa Szumska, Michał Kocurek

Słuchowisko powstało we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Tekst “Kto przystanął ostatni” został wyróżniony w 30. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, wydany 45. zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży.

Akcja słuchowiska dzieje się na plaży, na której odpoczywa Ostatnia Minuta. Bohaterka ma wakacje i nie zwraca uwagi na innych. Ci jednak cały czas proszą ją, by w końcu nadeszła. Marzą o zakończeniu trwających działań, wytchnieniu i odpoczynku. Każdy z bohaterów jest już zmęczony rutyną i wysiłkiem związanym z zajęciami, które wskutek nienadejścia Ostatniej Minuty nie mogą się skończyć. W akcie desperacji jednoczą siły i podejmują rozmaite próby namówienia Ostatniej Minuty do powrotu.

Inny Film

 

Scenariusz i reżyseria: Maria Marcinkiewicz-Górna,
Kompozycja muzyczna i dźwiękowa: Jakub Bondek
Obsada: Edyta Łukaszewska, Oliwia Nazimek, Ewa Szumska, Gabriela Frycz

Ikona lat 20. i 30. Zauważana i doceniana. Powszechnie rozpoznawalna. Znana i lubiana. Żaden film z jej udziałem nie mógł przejść bez echa. Żaden spektakl, w którym grała nie miał pustek na widowni. Żadne istotne wydarzenie towarzyskie nie zaistniało bez jej udziału. Piekielnie zdolna, szalenie inteligentna, zniewalająco piękna, towarzyska, sympatyczna, empatyczna, przyjacielska, pomocna i zawsze do końca wierna sobie. Ina Benita. 

Przez lata wymazywana ze zbiorowej i indywidualnej pamięci. Kim tak naprawdę była? Jak postrzegała siebie, a jak widzieli ją inni? Czy naprawdę przeżyła wojnę? Na te pytania spróbujemy poszukać odpowiedzi, ale czy je znajdziemy… Na pewno usłyszymy narrację Iny. Jej punkt widzenia. I to nie jeden!

 

 FESTIWAL SŁUCHOWISK 2018

 

PARASOMNIA

Anna Szamotuła | Wojtek Grabek
Obsada: Gabriela Frycz | Anna Mierzwa | Julia Rybakowska | Mariusz Adamski | Michał Kocurek | Mateusz Ławrynowicz
Adaptacja przestrzeni: Aleksandra Salik
16.11.2018 r. | dawna Biblioteka Raczyńskich | ul. św. Marcin, Poznań | g. 20:00

Słuchowisko nawiązuje do zaburzeń snu, potraktowanych metaforycznie jako nieprawidłowość przetwarzania informacji przez ludzki umysł. Punktem wyjścia do stworzenia fabuły jest zjawisko ulegania urojeniom, zarówno w ujęciu indywidualnym jak i zbiorowym. Kazuistyka urojeń zbiorowych wykazuje tak skrajne formy urojeń jak tzw. taneczna mania mająca miejsce w Salzburgu w 1518 roku, czy palenie czarownic na stosie w Salem w XVI w. Czy urojenie może być prawdą? Z czego wyrasta? Z rzeczywistości czy potrzeby kreowania jej przez ludzki umysł?

HONOROWY OBYWATEL MIASTA

Piotr Ratajczak | Jakub Bondek
Obsada: Barbara Prokopowicz | Piotr Kaźmierczak | Piotr Mokrzycki | Andrzej Szubski I Robert Zawadzki
Adaptacja przestrzeni: Aleksandra Hoffmann
17.11.2018 r. | Pan Gar, Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21, Poznań | g. 20:00

Zremby Wielkie to małe miasteczko w centralnej Polsce. Bez specjalnych właściwości, bez tradycji, wielkiej historii i wybitnych mieszkańców, ale z ambicjami by zaistnieć na polskiej mapie miejsc ważnych, godnych i z tradycjami. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności były mieszkaniec tego miasta  (dziś obywatel świata) zdobywa Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Oto szansa na fantastyczną promocję miasta, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zremby Wielkie kolebką noblisty. Zatem trzeba uczynić z noblisty, naszego noblisty, Honorowego Obywatela Miasta. Niestety nie jest to łatwa, z różnych względów, decyzja dla wpływowych miejskich notabli…

CIUCIUBABKA

Patryk Lichota
Obsada: Karolina Głąb | Anna Mierzwa | Wojciech Kalwat 

Muzycy: Tomek Grdeń | Piotr Mełech | Hubert Wińczyk

29.11.2018 r. | Galeria TAK | ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań | g. 18:00
instalacja czynna do 2.12.2018

Instalacja opierająca się na odsłuchu nagrania binauralnego (specjalny stereofoniczny zapis dźwięku – w sposób możliwie wierny oddający słyszenie ludzkiej głowy) kompozycji dźwiękowo-przestrzennej – wykorzystującej muzyków, sound designerów / foleyartist oraz aktorów. Słuchacz odsłuchuje w jednej z czterech zaciemnionych kabin poprzez słuchawki nagranie jednego z specyficznie zinterpretowanego przebiegu zabawy w ciuciubabkę, odbierając dźwięki niejako poprzez głowę uczestnika z zawiązanymi oczami, po czym przechodzi do pomieszczenia, w którym może zobaczyć zapis wideo z perspektywy pierwszoosobowej tego samego nagrania.

WENDY PFERD TOD MEXICO

Natascha Gangl | Maja Osojnik | Matija Schellander

30.11.2018 | Teatr Nowy, Scena Trzecia | g.19:00

Seria komiksów dźwiękowych na żywo.

RDEČA RAKETA a.k.a. duet elektroakustyczny, który tworzy Maja Osojnik i Matija Schellander. Po „WENDY jedzie do Meksyku” komponują dzieło dźwiękowe na podstawie prozy debiutującej dramatopisarki Nataschy Gangl.

Wendy, Koń, śmierć, Mexico, strata, walka, przemoc, czułość, dyscyplina, sen.

Język staje się dźwiękiem, a dźwięk staje się językiem. Gęstość utworu jest utkana z fragmentaryczności. Wybrzmiewają głosy sprzeciwu, kontrasty i fałszywe tony. Reinterpretacja dokonuje się przez alienację. Utracone początki. Struktury czasowe zostają zakwestionowane i zmontowane za pomocą pętli. W słuchowisku nagrania terenowe z Meksyku spotykają się ze śpiewem Osojnik. Język mówiony zamienia się w melodie, a hałas zamienia się w słodko-gorzkie rancheras, typowe dla Meksyku kompozycje muzyczne towarzyszące mariachi.

Słuchowisko WENDY PFERD TOD MEXICO zostało nagrodzone główną nagrodą festiwalu Berlin Radio Play 2018.

STERN

Agnieszka Jakimiak | Mateusz Atman | Anatol Stern |Jakub Ziołek
Obsada: Marta Malikowska | Jaśmina Polak
nagranie i mastering: Jakub Orłowski
Adaptacja przestrzeni: Wiktor Krajcer
1.12.2018 | Trzecia Scena Teatru Nowego | g. 19:00 

Jak mogła brzmieć futurystyczna awangarda? Które treści raziły uszy cenzorów w latach 20. i 30.? Co razi uszy współcześnie? W słuchowisku “STERN”, opartym na twórczości polskiego futurysty żydowskiego pochodzenia Anatola Sterna, przyglądamy się kilku wątkom z historii tego, co w literaturze było zabronione, a co było najchętniej widziane. Poezje i manifesty Sterna – narażonego na cenzurę, uznawanego we wczesnym okresie twórczości za skandalistę – stają się dla nas pretekstem do zadania pytań o nasze współczesne standardy moralne i estetyczne. Słowa pisane przez męską gwiazdę dwudziestolecia są wypowiadane przez dwie aktorki, które filtrują futurystyczne manifesty i hasła przez własną wrażliwość, niedowierzanie, dystans i bezczelność.

Słuchowisko zostało wyprodukowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach cyklu “Nowe słuchowiska” i współfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

NASTURCJA, CZYLI WDOWA NARODOWA

Maria Marcinkiewicz-Górna | Rafał Zapała
Obsada: Teresa Kwiatkowska | Wojciech Kalwat
Adaptacja przestrzeni:Dominika Badaczewska
2.12.2018 | Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, ul. Mielżyńskiego 27/29 | g.18:00

Maria Kasprowiczowa – żona wielkiego poety, rektora lwowskiego uniwersytetu, bojownika o niepodległość Polski, ściśle związanego z Poznaniem i Wielkopolską. Przedstawiała się jako „Janowa”, choć daleko jej było do wyłącznej i jedynej roli żony swego męża. Córka carskiego generała, wnuczka głównego architekta carskiej Rosji, siostrzenica słynnej malarki Eugenii Łuczyńskiej, przyjaciółka Witkacego i Szymanowskiego, znajoma Zofii Stryjeńskiej wytyczyła własny, niepowtarzalny szlak.

Utrwalając pamięć o twórczości Jana, zbudowała nie tylko jemu żywy pomnik, lecz stwarzała własną legendę. Dzięki jej staraniom ich wspólny dom – Harenda – pozostał domem życia, jednym z intelektualnych i artystycznych centrów ówczesnej Polski, dając wsparcie młodym artystom i ludziom w potrzebie. To nie tyle słuchowisko biograficzne, co fikcjonalizowany wywiad-rzeka z duchem Marusi. Czy była ona jedynie opiekunką spuścizny po Kasprowiczu, tajemniczą femme fatale ówczesnego Zakopanego, wpływową mecenaską i promotorką młodych, zdolnych i początkujących artystów, czy niezależną, znająca swoją wartość kobietą?

Słuchowiska dla dzieci i młodzieży

NIEWIDZIALNA (od 7 lat)

Magda Żarnecka | Przemysław Jaszczak |Sebastian Dembski

Obsada: Barbara Prokopowicz | Julia Rybakowska | Radosław Elis | Piotr Kazmierczak | Andrzej Szubski
Adaptacja przestrzeni: Lidka Stachowska

17.11.2018 r. | Teatr Animacji | Sala Witrażowa | g. 17:00

Łucja „Niewidzialna” i Franek poznają się w okolicach śmietnika, gdzie oboje dokarmiają koty. Z czasem się zaprzyjaźnią, choć to niełatwa przyjaźń. Słuchowisko porusza problem bezdomności i „niewidzialności” osób bezdomnych, opowiada także o tym, że każdy ma prawo zacząć życie od nowa i marzyć.

WNUCZKA SŁOŃCA (8-12 lat)

Katarzyna Matwiejczuk | Sylwia Nowastowska

Obsada: Gabriela Frycz | Małgorzata-Stachowiak | Edyta Łukaszewska | Ewa Szumska | Michał Grudziński | Piotr Mokrzycki.

Muzycy: Martyna Bartczak | Weronika Ledzianowska | Sandra Mika | Małgorzata Namiot | Joanna Sadowska | Mateusz Matysek
Adaptacja przestrzeni: Anastazja Niemiec

18.11.2018 r. I Scena Wspólna I ul.Brandstaettera 1 I Poznań I g. 17:00

Główną bohaterką słuchowiska jest Kari, która zauważa, że wyraźnie różni się od innych. Podczas przyjęcia urodzinowego w złości mówi, że chce zniknąć. Jej życzenie spełnia się, dziewczynka znika, ale nie tak całkiem, przenosi się na drugi brzeg, gdzie odkrywa jakby to było, gdyby nie istniała. Dzięki tej wyprawie Kari przekona się, że każdy ma na świecie swoje miejsce.

OBCY W LESIE (od 5 lat)

Danuta Parlak | Aleksandra Słyż

Obsada: Karolina Głąb | Małgorzata Łodej-Stachowiak | Julia Rybakowska | Mariusz Adamski | Michał Kocurek | Mateusz Ławrynowicz | Jakub Papuga
Adaptacja przestrzeni: Agnieszka Nowacka

1.12. 2018 r.  Teatr Animacji | Sala Witrażowa | g. 17:00

Rudy i Wiewiór prowadzą śledztwo w sprawie serii dziwnych wypadków w lesie, za którymi stoi Obcy. Czy aby na pewno? Słuchowisko przenosi nas do lasu – domu przeróżnych zwierząt. Wraz z nimi dowiemy się, że obcych nie trzeba się bać.

BAJKA O TRZECH LIŚCIACH (4-8 lat) 

Liliana Bardijewska | Jan Skorupa

Obsada: Anna Mierzwa | Martyna Zaremba-Maćkowska | Radosław Elis | Andrzej Niemyt
Adaptacja przestrzeni:Wiktoria Trojanowska

2.12.2018 r. | Trzecia Scena Teatru Nowego w Poznaniu | g. 13:00

To opowieść o trzech braciach, którzy pochodzą z jednego pnia, ale każdy z nich ma inne przeznaczenie – jeden pofrunął ptakiem, drugi popłynął rybą, a trzeci poszedł człowiekiem. Metafora stworzenia świata i przypowieść – na Ziemi jest miejsce dla wszystkich i wzajemnie powinniśmy o siebie zadbać. 

 

 

FESTIWAL SŁUCHOWISK 2017 

Ślepy tor

tekst: Adam Kaczanowski

koncepcja, sound design: Rafał Zapała

obsada: Julia Rybakowska, Gabriela Frycz, Mateusz Ławrynowicz, Mariusz Adamski, Michał Grudziński

miejsce: Dworzec  Poznań Główny, peron 1a-1b

czas: 18.10, g. 18:00 (otwarcie)

instalacja czynna do 21.10 w godz. 10:00-22:00

 

Instalacja dźwiękowa umiejscowiona na nieczynnym peronie poznańskiego dworca PKP. Stamtąd kilka razy dziennie będzie odjeżdżał niewidzialny „pociąg-widmo”, którego przyjazd – podobnie jak innych pociągów – ogłoszą megafony. Przypadkowi i nieprzypadkowi podróżujący będą mieli okazję podsłuchania rozmów odbywających się na tajemniczym peronie. Staną się świadkami pożegnań i powitań, rozmów , które niejednokrotnie słyszeli na dworcu i takich, których prawdopodobnie nigdy nie będą mieli okazji usłyszeć. Rozmowy te składać się będą na kilkuczęściowe przestrzenne słuchowisko, które będzie automatycznie odtwarzane w określonych godzinach przez cały czas trwania festiwalu. Stworzą one surrealistyczną sytuację, wyrastającą z codzienności Dworca Głównego, która na moment oderwie uczestników od podróży i przeniesie w strefę wyobraźni. Rozgrywana wyłącznie w obszarze dźwięków – zaskoczy wewnątrz racjonalnego i funkcjonalnego terenu dworca.

 

 

Radiostacja

tekst: Radek Szczygieł

koncepcja, muzyka: Konrad Handschuh

obsada: Radosław Elis, Edyta Łukaszewska, Nikodem Kasprowicz, Michał Grudziński, Gabriela Frycz, Julia Rybakowska, Małgorzata Łodej-Stachowiak, Aleksander Machalica, Zofia Żmieńko, Alicja Morawska, Kacper Majewski, Denis Halagiera, Aleksy Szymkiewicz, Jarosław Szemet, Konrad Handschuh

miejsce: Climbing Spot, ul. Pułaskiego 30

czas: 18.10, g. 20:00

 

Współczesna elektronika wymaga precyzji? Wolne żarty! Jeśli nie doświadczyłeś mozolnego przesuwania gałki w radiu o ułamki milimetra, wsłuchując się w trzaski, z których nieśmiało wyłania się głos, nie możesz nazywać się miłośnikiem techniki. Komunikacja jest dzisiaj coraz prostsza, informacja obiega świat w ciągu milisekund. Jest już tylko kilka enklaw, w których każdy news nie staje się przedmiotem obróbki dziennikarskiej czy propagandowej.

Cofnijmy się do mrocznych i ponurych lat 50. Julek, młody uczeń technikum radiotechnicznego, jak co wieczór siada w piwnicy domu swoich rodziców, żeby ze starych części składać prowizoryczne radioodbiorniki. Jest to jego największa pasja, a jednocześnie jedyne źródło utrzymania domu. Rodzice Julka, przedwojenni, sanacyjni posiadacze ziemscy, dziękują Bogu za pasję syna, dzięki której udaje im się wiązać koniec z końcem. Świat Julka jest podobny do światów młodych ludzi, niezależnie od szerokości geograficznej czy lat. Beztroska, odwaga, radość, kompletne oderwanie od polityki. Pewnego dnia, podczas wieczornej pracy wydarzy się jednak coś, co raz na zawsze odmieni jego świat. Julek skonfrontuje swoją beztroskę z surowymi regułami komunistycznej rzeczywistości. Chcąc krzyczeć, nie będzie mógł wydobyć z siebie głosu. Otoczony rówieśnikami zda sobie sprawę, co znaczy być samotnym. Sytuacja ta doprowadzi go na skraj załamania. Czy wyjdzie z niego jako nowy człowiek?


Psiajucha

tekst: Tomasz Kaczorowski

muzyka, dźwięk: Michał Joniec

obsada: Paweł Binkowski

miejsce: dawne Kino Olimpia, ul. Grunwaldzka 22

czas:19.10, g. 20:00

 

Opiekę nad słuchowiskiem sprawuje ADiT Agencja Dramatu i Teatru.

 

Dyktator nie może spać. Jest zmęczony i zły, psiajucha! „Dyktator jak to dyktator. Wschodni najlepiej, ale może zdarzyć się, że bardziej z Zachodu. Sąsiad najlepiej. Znany i oswojony, ale drapieżny i nieprzewidywalny – w granicach rozsądku oczywiście, bo jeszcze rozpęta jakąś wojnę. (…) Można mu dać telewizyjne show, albo radiową tubę. Może przemawiać z reklam, na rynkach i placach, ale bezpieczniej by było – gdyby był związany”. Tak w słowie wstępnym charakteryzuje swojego bohatera autor. Podczas bezsennej nocy Dyktator dzieli się z widzami strumieniem świadomości, który ujawnia jego niedoskonałości i słabości. Dyktator jest rozdarty pomiędzy maską, którą nosi każdego dnia, a tym, czego rzeczywiście pragnie, irytują go niekompetentni urzędnicy, ma problemy z oddawaniem moczu – co jest konsekwencją szybkiego i stresującego trybu życia, marzy o zagraniu w reklamie i promowaniu zachodnich produktów, choć dobrze wie, że te marzenia dyktatorowi nie przystoją… Dyktator musi poświęcać się dla dobra ludu. Ale nocą, kiedy gasną kamery i flesze, może nareszcie zdjąć krawat, wybrany mu przez specjalistów od PR-u, i rozluźnić się… Tylko co, jeśli za chwilę zadzwoni czerwona linia…? Czy głowa narodu ma prawo do odpoczynku i do bycia sobą? Tekst spina klamra oficjalnego kostiumu: na początku sztuki Dyktator zdejmuje narzucony mu krawat, w zakończeniu – sam wybiera krawat na kolejny dzień.

 

Sarna

tekst, reżyseria: Maria Marcinkiewicz-Górna

muzyka:  Robert Gogol

obsada: Martyna Zaremba, Mateusz Ławrynowicz, Edyta Łukaszewska, Ewa Szumska, Barbara Prokopowicz, Michał Kocurek, Andrzej Niemyt, Piotr Mokrzycki

miejsce: Teatr Nowy, ul. Dąbrowskiego 5

czas: 20.10, g. 19:00

 

To słuchowisko poświęcone Simonie Kossak – postaci nietuzinkowej, wyrazistej, walczącej o głos tych, którzy w ludzkim świecie zostali tego głosu pozbawieni. Jako członkini ważnego dla kultury polskiej i europejskiej rodu Kossaków postanowiła znane sobie wartości przeszczepić na grunt zupełnie odmienny. Swoimi bliskimi uczyniła dzikie zwierzęta. Najbardziej ukochała sarny i im poświęciła całe swoje życie. Choć Simona Kossak była nieszablonową indywidualnością, to zawsze walczyła o dobro swojego stada. I to stada rozumianego wielowymiarowo – od grupy spokrewnionych ze sobą istot w obrębie jednego gatunku po cały ekosystem Puszczy Białowieskiej. Tu nigdy nie szła na kompromisy, pozostając wierną swoim przekonaniom i dobru natury.  Ze swoim życiowym partnerem, znanym fotografikieim i przyrodnikiem – Lechem Wilczkiem, stworzyli prawdziwy raj, w którym żyły razem tak odmienne gatunki jak pawie i dzik czy nawłoć kanadyjska, marcinki i tuje. Stworzyli miejsce piękne, bezpieczne, mądre, ciekawe i inspirujące. Zbudowali sobie raj, w którym żyli tak, jak chcieli. Na własnych warunkach,dając głos tym, którzy w ludzkim świecie pozostają niemi.

 

 

LabiryntUszu

tekst, reżyseria: Anna Szamotuła

muzyka, dźwięk: Jakub Bondek

obsada: Michał Kocurek, Julia Rybakowska, Mariusz Adamski, Mateusz Ławrynowicz, Martyna Zaremba, Gabriela Frycz

miejsce: ul. 27 grudnia 19, wejście od ul. Gwarnej

czas: 20.10, g. 21:00

 

Słuchowisko w labiryncie – instalacja dźwiękowa wykorzystująca tekst dramatyczny współistniejący wraz z muzyką i pejzażem dźwiękowym. Odbiorcy pokonają zaciemniony labirynt, w którym staną się bohaterami słuchowiska, opowiadanej historii. Zmuszeni do wyboru konkretnej drogi, będą mieli wpływ na przebieg fabuły. Doświadczenie obcowania z tekstem słuchowiska i przebywania w specjalnie przygotowanej przestrzeni wzajemnie będą na siebie wpływać. Szereg skojarzeń wiążących się z labiryntem: pułapka, tajemnica, zagubienie, konieczność dokonywania wyborów; stał się punktem wyjścia do stworzenia scenariusza i skomponowania muzyki. Powstaje pytanie: kim stajemy się przemierzając nasze prywatne labirynty? Kto je buduje? Czy my sami, czy inni robią to za nas?

 

Puszcza na żywo

nagrania: Radosław Kołpowski
konsultacja merytoryczna: Łukasz Ławrysz
montaż: Piotr Kowalski

miejsce: Dwór Grunwaldzki, ul. Grunwaldzka 3

czas: 21.10, g. 18:00

 

To dźwiękowa wyprawa w świat dzikiej przyrody Białowieskiego Parku Narodowego, bieszczadzkich połonin, tatrzańskich regli oraz… poligonu wojskowego. Przyrodnicy zaproszą słuchaczy do swojego świata, dając tym samym odbiorcom niepowtarzalną szansę bycia naprawdę wśród, a nie obok, przyrody. Uczestnicy będą mogli poczuć się częścią tego niezwykłego świata, który staje się dzisiejszemu człowiekowi coraz bardziej obcy i przezeń niechciany, spychany na obrzeża jego życia. Słuchacze poczują, jak żubr skubie trawę, jaki rytm ma tętent biegnących jeleni, jak drżą mięśnie wilka podczas polowania.


Kserotyka nielotów

tekst, inscenizacja, muzyka: Patryk Lichota

obsada: Zbigniew Grochal, Michał Kocurek

tancerze: Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska. Michał Przybyła, Dominik Więcek

miejsce: Centrum Edukacyjnych Usług Elektronicznych UEP, ul. Towarowa 55

czas: 21.10, g. 20:00

 

Utwór na dźwięki ptaków, kserokopiarek oraz zapiski z badań ornitologicznych. Słuchowisko zaprezentuje etologiczny i symboliczny obraz ptaków, który posłuży jako pojemna metafora zachowań ludzkich (motywy walki, godów, komunikacji, przemieszczania, zdobywania pożywienia, zakreślania terytorium – co Konrad Lorenz nazywa rytualizacjami). Uniwersalne struktury tych zachowań zostają następnie wpisane w kontekst współczesnej rzeczywistości, której obecny status ujawnia silne dążenie do technologicznej reprodukcji. Kopiowanie, powielanie, rejestrowanie, kserowanie stają się elementarną, wręcz seksualną siłą (Xero-erotyczność) stawiającą opór wobec nieuchronności śmierci, nie tylko w wymiarze gatunkowym, ale przede wszystkim osobniczym. Technologiczna reprodukcja staje się udoskonaloną funkcją reprodukcji gatunku oraz walką o zachowanie życia. Behawioralna perspektywa ukazuje podstawy ludzkich dążeń, gdzie wewnątrzgatunkowa agresja zostaje rozładowana za pomocą mediów cyfrowych.

 

Słuchowisko zostanie zaprezentowane w innowacyjnym systemie „kinetycznej kwadrofonii” – będzie transmitowane do głośników umieszczonych na ciałach czterech tancerzy. Stworzy unikalną sytuację dynamicznie poruszających się w przestrzeni źródeł dźwięku, otaczających publiczność. Tancerze wcielą się w ptaki, umożliwiając naturalną identyfikację dźwięku z ciałem i ruchem.

Technowisko + after party

autor: Piotr Tkacz, Karolina Karnacewicz

miejsce: Projekt LAB, ul. Grochowe Łąki 5

czas: 21.10, g. 22.00

 

Instalacja słuchowiskowa, wkomponowana w przestrzeń dużego klubu techno w Poznaniu – Projektu LAB, która powstanie jako efekt warsztatów. Słuchowisko będzie podejmowało grę zarówno z przestrzenią, jak i z tematem – imprezą techno – poddając ją dekonstrukcji. Słuchowisko będzie też organizmem inkluzywnym, włączającym do aktywności bywalców klubu. Głównym celem projektu jest poszerzenie możliwości dźwiękowych formatu imprezy techno, wzbogacenie jej o aspekty dramatyczne, narracyjne i ukazanie metarefleksji nad samym zjawiskiem – co będzie kierowane szczególnie dla regularnych uczestników tych imprez.


Warsztaty

autor: Piotr Tkacz, Karolina Karnacewicz

miejsce: Projekt Lab, ul. Grochowe Łąki 5

czas: 19-20.10, g. 16:00-20:00

 

Warsztaty z tworzenia słuchowisk i rozwijania wrażliwości na dźwięki poprowadzą Karolina Karnacewicz i Piotr Tkacz. Punktem wyjścia będzie „Nowa Atlantyda” Francisa Bacona. Uczestnicy przygotują się do pracy z tekstem dzięki ćwiczeniom twórcy ekologii akustycznej R.M. Schafera i głębokiemu słuchaniu Pauline Oliveros.

 

W domach dźwięków próbujemy i badamy wszystkie rodzaje dźwięków oraz ich powstawanie. Układamy harmonie, jakich wy nie używacie, łącząc nie tylko tony w dur i moll, jak wy, lecz także ćwiartki tonów oraz tak bardzo miłe tony drżące. (…) Wynaleźliśmy przyrządy wspomagające słuch; jeżeli przyłoży się je do uszu, to w znacznym stopniu powiększają sprawność tego zmysłu, a zarazem wzmacniają dopływające dźwięki. Odwracanie się głosu, które wy zwiecie echem, i znamy w wielu dziwnych odmianach. Wywołujemy je też sztucznie, przy czym polega ono nie tyle na wielokrotnym odbijaniu czy odrzucaniu głosu, jak na wzmacnianiu go, to znowuż osłabianiu. W pewnych wypadkach nawet dźwięki artykułowane oddawane są inaczej niźli w brzmieniu pierwotnym. Znamy wreszcie sposoby przenoszenia dźwięków – za pomocą tub oraz rur wygiętych – na wielkie odległości i to również wzdłuż linii krzywych.” Francis Bacon „Nowa Atlantyda”, tłum. Wiktor Kornatowski.

 

 

FESTIWAL SŁUCHOWISK 2016

 

Stupor |Anna Szamotuła| Maria Marcinkiewicz – Górna | Jakub Bondek ///budynek dawnego szpitala im. J. Strusia

Jestem czy byłabym? Żyję czy chcę żyć? Czy mogę wypisać się z życia? Żyję naprawdę czy wydaje mi się? To moja rzeczywistość czy sfera imaginacji i wyobrażeń? Bo czy w ogóle można mieć jakiś plan, scenariusz czy tak od zdarzenia do zdarzenia tłuczemy się z tą naszą egzystencją?

Nic − bohaterka słuchowiska jest w dziwnym i trudnym momencie życia.  Czuje, że musi dokonać jakichś wyborów, determinujących jej dalszy los, ale ogarnia ją absolutna niemożność. Jej przeszłość konfrontuje się z wyobrażaną przyszłością, ale brak jakby między nimi relacji przyczynowo – skutkowej. Teraźniejszość jest jakaś nijaka, bezbarwna, jałowa. Analizowanie rzeczywistości staje się zbyt bolesne, a niemyślenie niemożliwe.

Bo czy można mieć życie skrojone na siebie?

 

Pręcik |Malina Prześluga – Delimata |Piotr Delimata /// prywatne mieszkanie/ Szpital im. Fr. Raszei

Bohaterami sztuki są przedmioty mieszkające w pokoju małej dziewczynki. Codzienny, monotonny rytuał wstawania do szkoły jest dla nich dogodnym pretekstem do narzekań. Jednak gdy pewnego ranka Budzik dzwoni wyjątkowo trzy razy, do wszystkich zaczyna docierać, że w nocy wydarzyło się coś niedobrego. 

Dramat Maliny Prześlugi, mimo że adresowany przede wszystkim dla najmłodszych widzów, jest przejmującą opowieścią umieraniu, ubraną w oswojone przez dziecko słowa i metafory studium nieuchronności pustki, która stopniowo wypełnia bezpieczną do tej pory przestrzeń sypialni.

Słuchowisko będzie audialną interpretacją tekstu, odwołującą się do teorii Bruna Latoura ludzkich i nie-ludzkich aktorów rzeczywistości społecznej. Odtworzone zostanie w naturalistycznej scenerii pokoju dziecięcego oraz szpitala.

 

Silent Tarot |Patryk Lichota /// budynek dawnego Dworca Poznań Główny

Wróżki: Aurelia Szymaszkiewicz, tel.  798 837 758 |Wróżka Elżbieta Kulesz, tel. 789 061 997 |Wróżka Gosia Abigail, tel. 501 407 575

 

Dworzec stanie się – bo w pewnym sensie już jest – dworcem widmem, powidokiem przemijającej epoki, rezonującą pustką na mapie miejskiego układu nerwowego.

Dworzec ten okazuje się, że wciąż działa, ale działa jak w jakimś dziwnie niepokojącym i natarczywie powracającym śnie, który mógł śnić każdy, kto choć raz spocony biegł od kasy na peron właśnie odjeżdżającego pociągu.

W punkcie informacyjnym zostanie wprowadzony w sytuację, poinstruowany i wraz z rozkładem jazdy otrzyma bezprzewodowe słuchawki audio (oparte na technologii silent disco). Rozkład natomiast okaże się być jednocześnie instrukcją dalszych działań i rodzajem losu na loterii. Los wskazuje przybyszowy jedną z trzech czynnych kas biletowych. Po podejściu do kasy, z uczestnikiem zdarzenia będzie się komunikowała tarocistka za pomocą specjalnych mikrofonów binauralnych – które będzie miała na sobie. Cała podróż jaką odbędzie odbiorca – słuchacz tego interaktywnego słuchowiska, będzie podróżą wewnętrzną, opartą na sporządzanych indywidualnie wróżbach na podstawie układanych kart tarota poddawanych elektronicznym przetworzeniom.

 

Bajki dla wszystkich i dla nikogo |Kuba Kapral |Hubert Wińczyk |Centrum Amarant

Projekt, w którym utwory literackie są czytane do muzyki na żywo

 W programie:

Muchotraktor i Dziworyba

Ręce do chmury

Gęboń

O jednej takiej, co pracy szukała

Zniczo

Bijo

 

 

bajki błyskawiczne i wiele innych

 

 

A byk andaluzyjski stoi bezużytecznie na polskiej łące, choć sił mu nie brak |Maria Marcinkiewicz – Górna | Anna Szamotuła

Dwie niezwykłe osobowości, dwie wyprzedzające swój czas sławne artystki, dwie nieprzeciętne kobiety świadomie wymykające się wszelkim stereotypom, klasyfikacjom, normom i ramom obyczajowym – Zofia Stryjeńska i Bronisława Konieczna Dziadońka.

To nie tylko dwa żywioły, ale przede wszystkim dwa odrębne światy, które choć różne i pozornie przeciwne, być może faktycznie nie mogą bez siebie istnieć, stanowiąc dla siebie wzajemnie zwierciadło i tło wydarzeń.

Co je łączy? Co dzieli? Czy mogły na siebie twórczo oddziaływać? Czy kiedykolwiek dane im było się spotkać? Tego nigdy nie dowiemy się z całkowitą pewnością, ale i nie możemy wykluczyć.

A byk andaluzyjski stoi bezużytecznie na polskiej łące, choć sił mu nie brak jest próbą opowiedzenia historii przyjaźni tych dwóch niezwykle ważnych dla kultury polskiej artystek. Nie tyle przyjaźni artystycznej, co po prostu międzyludzkiej, wyrastającej ponad takie małostkowości jak zawiść czy zazdrość. To historia relacji, dla której złożona obietnica bycia jest stokroć ważniejsza niż zawodowe sukcesy i osobiste triumfy.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Instalacja wideo – dźwiękowa |Patryk Lichota |Bółt Records |Audioteka |Hubert Wińczyk

Centrum Amarant |czynna w trakcie całego festiwalu

W specjalnie przygotowanej przestrzeni będzie można odsłuchać słuchowiska z Bôłt Records

Na instalacje składa się kilkanaście telewizorów kineskopowych, tworzących wizualny kontekst dla odsłuchiwania materiału audio. Przestrzeń wejdzie w relację ze ścieżką audio.

Program:

Bółt Records (seria Populista)

Msza |Joanna Halszka Sokołowska

Tyto Alba. 13 portraits of melancolics, birds and their co-hearing |Michal Libera |Martin Küchen |Ralf Meinz

Fortepian Chopina |Lenar |Masecki |Zrałek |

Jest LEKCJA jest TEMAT |Asi Mina

Frédéric Blondy & DJ Lenar play Mauricio Kagel Ludwig van

Jean-Louis Costes plays Marquis de Sade Justine

How to Disappear in America without a Trace |USA III – Vanishing Point:

USA I – 1939 Southern Recording Trip Fieldnotes

Robot Czarek |Kamil Szuszkiewicz

 

Instalacja CICHA BANDA/ ÐŹWIĘKOSPACERY | Hubert Wińczyk |Centrum Amarant |czynna w trakcie całego festiwalu

Słuchowiska powstałe podczas warsztatów z Hubertem Wińczykiem zorganizowanych przez Fundację Fabryka UTU.

1. Co się wydarzyło w Turzanach, Trzaskach??

2. Legenda o Powstaniu Mazurskiej Krainy

3. Legenda o Złotej Górze

 

Łowca androidów |Philip K. Dick |Krzysztof Czeczot | Wojtek Mazolewski & Pink Freud

audiobook zrealizowany w technice binauralnej

Blade runner, czyli Łowca androidów to próba odpowiedzi na pytanie o istotę człowieczeństwa. Tytułowy bohater stara się wytropić roboty niezdolne do ludzkich uczuć: współczucia, wyrzutów sumienia, poczucia winy. Poddaje je testom i bezwzględnie likwiduje te, które go nie zdają.