Deluzja cover

Deluzja – ostatni magik

Koncepcja i realizacja: Patryk Lichota
Tekst: Radek Szczygieł
Współpraca kuratorska: Magda Pałka
Charakteryzacja: Alina Magnus
Plakat: Klaudia Romańska

Występują:
Rzeźnik – Dominik Złotkowski 
Iluzjonista – Arkadiusz “Amon” Wiatrowski
Narzeczona iluzjonisty – Karolina Głąb
Medium – Barbara Krasińska
Konferansjer – Janusz Stolarski 

Muzycy:
fortepian – Andrzej Konieczny
kontrabas – Mateusz Loska
Perkusja – Maciej Czarnecki

W duchy wcielili się:
Sztylet – Olek Koczorowski
Hokeista – Mariusz Puchalski
Pracownica lombardu – Małgorzata Peczyńska
Żołnierz niemiecki – Mateusz Ławrynowicz

Wszyscy odważni uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję do prześledzenia historii ludzi, którzy zamieszkiwali obecną siedzibę Estrady Poznańskiej, udziału w seansie spirytystycznym oraz pokazie iluzjonistycznym z początku XX wieku. 

Wydarzenie teatralno-multimedialne zaprojektował Patryk Lichota.   

Obecny budynek Estrady Poznańskiej mijamy w drodze na Stary Rynek, odwiedzamy przy okazji koncertów, spektakli czy wernisaży. A gdybyśmy dowiedzieli się, że w tym budynku wydarzyło się coś, co raz na zawsze zmieniło historię scenicznej iluzji? 

DELUZJA… mierzy się z problemem ludzkiego postrzegania miejsc przez pryzmat wydarzeń, pokazując jednocześnie, jak cienka granica dzieli nas od przeszłości.   Inspiracją dla twórców stały się historie dawnych mieszkańców i bywalców kamienicy przy ulicy Masztalarskiej 8 w Poznaniu, a główną osią wydarzenia są losy braci Pokrywka, zamieszkujących kamienicę w latach międzywojennych. Jeden z nich był rzeźnikiem i prowadził w kamienicy ubojnię koni, drugi był iluzjonistą.    

Inni bohaterowie to m.in. niemiecki żołnierz przesiadujący w wojskowej stołówce, kobieta prowadząca lombard, hokeista z biur Związku Hokeistów, które mieściły się w kamienicy, opowiadający o hokeju, którego popularność w przedwojennym Poznaniu dorównywała dzisiejszemu uwielbieniu dla piłki nożnej i Lecha Poznań, a także Sztylet, czyli Zygfryd Nowak, piętnastoletni reemigrant z Francji, bohater skandalu, o którym szeroko rozpisywały się przedwojenne gazety, a śledztwo policyjne i dziennikarskie trwało ponad dwa lata.    

Niesamowity zbiór interesujących postaci, którym przydarzyło się mieszkać w jednej kamienicy w centrum Poznania, doskonale prezentuje Poznań czasu międzywojnia: życie codzienne, ważne wydarzenia, którymi żyło miasto, zróżnicowanie społeczne i kulturowe.    W ramach wydarzenia prezentowana będzie również galeria postaci, pozwalająca dokładniej poznać przedstawianych bohaterów i kontekst czasów, w których żyli, a także bezpłatny e-book dotyczący historii kamienicy przy Masztalarskiej i jej dawnych mieszkańców.